DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2019

2019-04-12

Szkolne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu 2019

W dniach 25-29 marca  2019 r. obchodziliśmy Tydzień Bezpiecznego Internetu 2019. Nasza szkoła już od trzech lat bierze udział w tej akcji.  W ramach tego przedsięwzięcia podjęliśmy szereg działań, mających na celu przypomnienie uczniom istotnych kwestii dotyczących bezpieczeństwa w Sieci oraz zagrożeń jakie niesie niewłaściwe korzystanie z zasobów sieciowych.

Zwróciliśmy szczególną uwagę na potrzebę współpracy i powszechnego zaangażowania rodziców, nauczycieli i innych profesjonalistów, decydentów, dostawców treści i usług internetowych w działania podnoszące poziom bezpieczeństwa dzieci online. Podkreśliliśmy, iż przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom, jak hejt, cyberprzemoc, uzależnienie, czy szkodliwe treści w sieci, wymaga zarówno profesjonalnego zaangażowania specjalistów z różnych sektorów i branż, jak i uważnego kontaktu z dzieckiem rodziców, nauczycieli i innych bliskich mu osób. 

Internet rozpowszechnia się coraz szybciej, stając się powszechnie dostępnym medium. Liczba internautów stale rośnie, a niemal codzienne korzystanie z zasobów  światowej sieci jest normą. Dzięki różnorodności zastosowań oraz możliwościom, jakie oferuje, Internet  może być doskonałym narzędziem do zabawy, rozrywki, edukacji oraz rozwijania zainteresowań. Dla dzieci Internet jest częścią życia, w którym podział na „świat wirtualny” i  „świat realny” nie obowiązuje. Najmłodsi internauci często nie postrzegają doświadczanych sytuacji  jako zagrażających, nie potrafią odpowiednio reagować na to, co dzieje się w sieci. Przyjmują świat wirtualny bezkrytycznie, jest on dla nich niczym innym, jak tylko kontynuacją świata rzeczywistego. Internet jest oknem dziecka na świat, również na tę część, która jest przeznaczona tylko dla dorosłych. Dzieci, nieświadome zagrożeń , podejmują w Internecie wiele ryzykownych  działań: publikują swoje dane osobowe, przesyłają zdjęcia i filmy, zawierają internetowe znajomości z obcymi, stając się łatwym celem różnego rodzaju nadużyć i manipulacji.

 

Szanowni Rodzice!

Zgodnie z ustawą o systemie oświaty z dn. 7 września 1991r. szkoły zapewniające uczniom dostęp do Internetu są obowiązane podejmować działania zabezpieczające uczniów przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju i zapewnić upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży wiedzy o bezpieczeństwie oraz kształtowanie właściwych postaw wobec zagrożeń związanych z korzystaniem z technologii informacyjno-komunikacyjnych.
 

W trosce o naszych uczniów szkoła podejmuje działania profilaktyczne (Szkolny Program Profilaktyki), mające na celu zapobieganie podejmowaniu ryzykownych zachowań. Zorganizowano na terenie szkoły zajęcia w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu. Informujemy, że istnieje możliwość założenia filtrów ochrony rodzicielskiej, aby uchronić dziecko przed szkodliwymi treściami.

Poniżej zamieszczamy informacje dotyczące zachowania bezpieczeństwa w korzystaniu z gier komputerowych:

 

- Określ zasady dotyczące czasu, jaki Twoje dziecko może przeznaczyć na gry komputerowe.

- Zadbaj o to, aby dziecko nie grało codziennie, ale też nie rób tradycji z tej formy spędzania czasu.

- Zainteresuj się, w co gra Twoje dziecko i czy gra jest dla niego odpowiednia.

- Porozmawiaj z dzieckiem o grach, z których korzysta, sprawdź, czego może się z nich nauczyć.

- Zwróć uwagę, czy w zachowaniu Twojego dziecka nie pojawiają się sygnały uzależnienia od komputera.

- Upewnij się, że Twoje dziecko z powodu grania nie zaniedbuje obowiązków domowych i szkolnych.

- Sprawdź, czy gra jest pozbawiona mikropłatności.

- Pamiętaj, że istnieją mini gry, które nie wymagają instalacji, a zawierają treści nieodpowiednie dla dzieci.

- Zanim kupisz swojemu dziecku grę, upewnij się, że jest odpowiednia dla jego wieku;  może w tym pomóc system oceny gier PEGI.

- Zwróć uwagę na to, czy w grze można kontaktować się z innym graczami. Jeśli tak- sprawdź, czy znajomości, jakie zawiera dziecko przez Internet, są bezpieczne.

W celu uzyskania porad i wskazówek rodzice mogą dzwonić pod nr telefonu 800 100 100 oferujący bezpłatną i anonimową pomoc dla dorosłych.