DZIEŃ PATRONA

Dzień Patrona w Pogórzu

O naszym patronie

Pamięć echo niesie

nad beskidzkie gronie (…)

…tymi słowami, nawiązującymi do życiorysu Jana Marka, rozpoczęła się 19 maja akademia z okazji Dnia Patrona w pogórskiej szkole. Postać Jana Marka, szczególnie bliska wielu pokoleniom Pogórza, jest wciąż żywym autorytetem, do którego odnoszą się dzieci oraz młodzież. Swoją obecnością zaszczyciło nas mnóstwo gości, wśród których byli: p. Mirosław Sitko – Burmistrz Miasta Skoczowa, p. Teresa Papkala – zastępca przewodniczącego Rady Miejskiej Skoczowa, radni gminy Skoczów, p. Beata Macura – sekretarz Rady Miasta, p. Maria Sobik – przewodnicząca Komisji Oświaty, p. Janina Żagan – radna powiatowa, p. Mariusz Rodenko – sołtys Pogórza, p. Krzysztof Kusiński – dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty, p. Stanisław Urbański – prezes Ludowego Klubu Sportowego, p. Dariusz Kupka – przewodniczący Zarządu Rady Rodziców, p. Ryszard Hutyra – prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Pogórzu oraz rodzina i przyjaciele Jana Marka. Do szkoły zawitali również sympatycy i przyjaciele naszego patrona i Pogórza.

Wspólne świętowanie Dnia Patrona stało się okazją do zaprezentowania szkolnych talentów uczniów, wychowanych na wartościach krzewionych przez Jana Marka. Program artystyczny otworzył barwny występ zespołu regionalnego. Rytmiczne przyśpiewki i skoczne układy taneczne zostały przyjęte, jak co roku, gromkimi brawami. Występy artystyczne, przeplatane wspomnieniami o patronie szkoły, okazały się żywą odpowiedzią na oczekiwania Jana Marka wobec pogórskiej młodzieży. W muzyczne klimaty przeniosły nas: Justyna Chromik, Larysa Habarta i Aleksandra Kwiecień. Recytując współczesną poezję – Marcelina Słowak, Dominika Kuczera i Michalina Rajwa – wprowadziły widownię w nastrój zadumy i refleksji. Fundamentalne pytania dotyczące życia stały się naturalnym kontekstem dla biografii Jana Marka – człowieka niestrudzenie podejmującego nowe wyzwania. Barwną gwarą cieszyńską uraczył publiczność Radosław Gwizdoń – godka o dawnym życiu przybliżyła dawne zwyczaje i wprowadziła zebranych w wyśmienity nastrój. Swój talent zaprezentował również Piotr Gwizdoń – mistrzowsko układając kostkę Rubika na czas jedną ręką. Sportowy akcent został wprowadzony na scenę przez Martynę Korzonek, Katarzynę Sikorę, Aleksandrę Holeksę oraz Marcelinę Słowak, które wykonały układ choreograficzny na trampolinach. Prezentacje talentów uświetniły występy taneczne najmłodszych dzieci z klasy I oraz twist w wykonaniu uczniów klasy II i III. Część artystyczną zamknął występ Adriana Duchniaka grającego na trąbce.

Podczas uroczystej akademii zaprezentowali się również uczniowie klasy II gimnazjum, dzieląc się efektami pracy nad przedsięwzięciem pt. „Świat się zmienia”. W formie prezentacji multimedialnych, stanowiących tło dla uroczystości trwającej na hali, zostały ukazane procesy kształtujące oblicze naszej rzeczywistości. Zmiana – czyli motto przewodnie tegorocznego projektu edukacyjnego – stało się pretekstem pogłębionej refleksji o uniwersalnych wartościach.

Nad całością programu artystycznego czuwały panie Liliana Gwizdoń oraz Beata Motyka. Po zakończonej akademii wszyscy obecni zostali zaproszeni na festyn szkolny.

Serdecznie dziękujemy rodzicom uczniów klasy VI i wychowawcy p. Mirosławowi Frycz za organizację festynu, zaproszonym gościom za przybycie i wszystkim nauczycielom za pomoc w zorganizowaniu Dnia Patrona.