"POLSKA STAJENKA" - JASEŁKOWE PRZEDSTAWIENIE CHARYTATYWNE

2019-02-02

 

 

      W zimowej scenerii styczniowych dni (25.01 i 28.01) przenieśliśmy się do pewnego domu, gdzie trwały przygotowania do Wigilii. A stało się tak za sprawą licznej grupy naszych uczniów, którzy pod kierunkiem nauczycieli Iwony Kowalskiej i Joanny Kusy wyreżyserowali i zaprezentowali, jak co roku, jasełka. Tegoroczne były zatytułowane "Polska Stajenka" w oparciu o scenariusz Adama Szafrańca.

 

Zjawiły się niebiańskie anioły (dziewczynki z przedszkola), które tańcem na śnieżnym obłoku wyczarowały niezwykły nastrój.

 

Iii… popłynęła wigilijna opowieść na dwóch scenach oraz na strunach nastrojowych pastorałek, wyśpiewanych przez chórek. Piękna scenografia w wykonaniu Pań: Renaty Szczypki, Magdaleny Krupińskiej i Edyty Grelowskiej przeniosła widzów do scen ukazujących polską tradycję bożonarodzeniową, przeplatanych wątkiem biblijnym.

 

         Zabawny motyw konfliktu między Psem i Kotem ma wyjątkowy walor wychowawczy, gdyż wyjaśnia istotę tej odwiecznej wrogości, a w finale ukazuje pojednanie. Zaprezentowana z perspektywy przeciętnego, polskiego domu historia Bożego Narodzenia, wzrusza widza motywem opłatka i symboliką pustego nakrycia dla przybysza. W stajence i w żłóbku każdy odczytuje materialne i duchowe ludzkie ubóstwo, a Babcia wyjaśnia, że Jezus przychodzi zarówno do świata pełnego dobra i przebaczenia, ale też skłóconego i pełnego niepokoju. W szarość dnia i nerwowe przygotowania do Świąt wpisują się dalsze sceny biblijne i snuje się historia zbawienia, a my znów jesteśmy uczestnikami Bożego Narodzenia. Gdy wreszcie jest gotowy Wigilijny stół, słyszymy, jakże wymowne słowa piosenki:

 

„Bo to, co nas jednoczy
Tego nam potrzeba
To, co nas nie dzieli,
Jest na wagę nieba…”

 

         I tak, jak przed wiekami Trzej Królowie, my dzisiaj mamy przeczucie, że na Ziemi wydarzyło się coś niezwykłego… Tradycji dzieje się zadość: nasza Rodzinka idzie na Pasterkę i odwiedza stajenkę, gdzie spotyka Józefa i Maryję czuwających przy Dzieciątku. Pastuszkowie, Aniołowie, Trzej Królowie i zwierzęta dopełniają galerię jasełkowych postaci. Rymowane wiersze i śpiew nadały przedstawieniu dynamiki i podkreśliły talent młodych aktorów.

 

Zaproszenie na Wigilię przyjęła cała społeczność szkolna, rodzice, ksiądz proboszcz pogórskiej parafii, radni gminy i powiatu oraz rada rodziców, która na potrzeby przedstawienia zakupiła 3 pojemnościowe mikrofony. Chcielibyśmy w tym miejscu podziękować za piękny prezent.

 

Na popołudniowym, piątkowym spotkaniu kwestowali uczniowie szkolnego koła „Caritas”, a zebrana kwota w całości przeznaczona została na rehabilitację Michasi - mieszkanki Pogórza.

 

W imieniu dyrekcji szkoły składamy podziękowania: uczniom i nauczycielom, którzy zaangażowali się w przygotowanie przedstawienia, gościom za przybycie oraz wszystkim darczyńcom za wsparcie naszej inicjatywy. To dzięki nim spełniło się przesłanie i idea Świąt Bożego Narodzenia. Fotoreportaż z naszych jasełek, który przygotował Pan Piotr Górecki, można zobaczyć na stronie https://wiadomosci.ox.pl/szkolne-przedstawienie-charytatywne-polska-stajenka-w-pogorzu,55820.

 

 

Mirosława Jarmolińska-Oleksy, Joanna Kusy