ZAPROSZENIE DO WZIĘCIA UDZIAŁU W PROJEKCIE

2017-10-30

Szanowni Rodzice!

Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu zaprasza do zapisywania Państwa dzieci na bezpłatne pozalekcyjne zajęcia z nauki programowania, które od tego roku będą realizowane w naszej szkole w ramach projektu Eksperci Programowania w podregionie bielskim współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014 - 2020.

Nauka programowania staje się stałym elementem programu nauczania w szkołach. W nowej podstawie programowej Ministerstwo Edukacji Narodowej wskazało jako szczególnie istotne wdrażanie w procesie edukacyjnym umiejętności logicznego i algorytmicznego myślenia, programowania, posługiwania się aplikacjami i korzystania z różnych źródeł informacji. Codziennie, od najmłodszych lat, współczesny człowiek styka się z technologiami wyposażonymi w programy i aplikacje. Projekt Eksperci Programowania jest odpowiedzią na potrzebę przygotowania najmłodszych pokoleń do stawienia czoła wyzwaniom współczesnego świata.

Celem projektu jest nie tylko wytworzenie w uczniach postawy świadomego i bezpiecznego korzystania z istniejących technologii, ale również rozwinięcie w nich kreatywnego potencjału, dzięki któremu z biernych konsumentów wiedzy i technologii staną się ich aktywnymi twórcami. W czasie zajęć poprzez zabawę uczniowie będą m.in.:

– nabywać umiejętności obsługi sprzętu komputerowego;

– uczyć się jak bezpiecznie korzystać z możliwości jakie daje Internet i poznawać etykietę;

– tworzyć gry i zabawy;

– pracować w programach dedykowanych edukacji programistycznej uczniów klas 1-3;

– rozwiązywać zadania logiczne i uczyć się twórczego rozwiązywania problemów;

– rozwijać wyobraźnię przestrzenną;

– rozwijać koordynację ruchową;

– poszerzać słownictwo.

Umiejętności kształtowane w projekcie to fundament nie tylko edukacji programistycznej- to podstawa sukcesów na każdym etapie rozwoju człowieka – od rozwoju intelektualnego, przez społeczny po zawodowy. Dlatego tak szalenie ważny jest początek przygody z nowymi technologiami - pierwsze wrażenia, emocje i pozytywne doświadczenia. Już od dawna wiadomo, że dzieci najszybciej uczą się poprzez zabawę. Dlatego zajęcia prowadzone w ramach projektu Eksperci Programowania zostały zaprojektowane w ten sposób, aby dostarczać dzieciom jak najwięcej radości oraz okazji do obserwacji, samodzielnych badań i eksperymentów.

Aby w najlepszy możliwy sposób wprowadzić Państwa pociechy w świat programowania, opracowane zostały specjalne zestawy narzędzi i pomocy edukacyjnych, dostosowane do wieku i umiejętności uczniów. Uczniowie będą korzystać m.in. z:

– zestawów klocków LEGO WeDo 2.0 - specjalnych zestawów klocków edukacyjnych, pozwalających tworzyć ruchome roboty, sterowane przy pomocy komputera lub tabletu;

– maty edukacyjnej - specjalnie zaprojektowanej planszy o wymiarach 2,5 m  x 2,3 m, wyposażonej w kolorowe kafelki, pozwalającej aranżować i tworzyć rozmaite zabawy i gry zespołowe;

– Scratch i Scratch Jr - programów zaprojektowanych przez  Massachusetts Institute of Technology, używanych z powodzeniem na całym świecie do nauczania programowania wizualnego wśród dzieci od 5 roku życia.

W ramach zajęć, dzieci będą uczyły się elementów programowania pod okiem przeszkolonego nauczyciela i profesjonalnego trenera. Uczniowie wezmą udział w cyklu 15-stu 2-godzinnych zajęć. Harmonogram zajęć, ich częstotliwość oraz godziny, w których będą się odbywać, zostaną dopasowane do planu zajęć w naszej szkole.

Zajęcia będą odbywały się w czasie jednej z trzech edycji:
I EDYCJA

Klasa I: XII 2017 – X 2018

Klasa II: XII 2017 – X 2018

Klasa III: XII 2017 – VI 2018

II EDYCJA

Klasa I: XII 2017 – XI 2018

Klasa II: XII 2017 – XI 2018

Klasa III: XII 2017 – VI 2018

III EDYCJA

Klasa I: III 2018 – XII 2018

Klasa II: III 2018 – XII 2018

Klasa III: III 2018 – VI 2018

Informację o tym, w ramach której edycji Państwa dzieci będą brały udział w zajęciach oraz deklaracje uczestnictwa przekażą Państwu nauczyciele zaangażowani w projekt.

Więcej informacji na temat projektu odnajdą Państwo na stronie internetowej: www.eksperciprogramowania.edu.pl, oraz na profilu projektu na portalu Facebook: www.facebook.com/EksperciProgramowania.